Mindenekeltt rdemes tisztzni, hogy a hagyomnyos dialektolgia a spanyol nyelv fogalmba belerti a trtnelmi aragniai–navarrai s asztriai–leni nyelvjrsokat is a – mvelt irodalmi s kznyelv alapjul szolgl – kasztliaival egytt.[15] Szkebb s modern rtelmeben azonban a spanyol nyelv csak a Kasztliban kialakult nyelvvltozatot jelenti, s ennek nyelvjrsait beszlik Spanyolorszg legnagyobb rszn, valamint a Kanri-szigeteken s Latin-Amerika orszgaiban is. A szakemberek tbbsge egyetrt abban, hogy a kasztliai spanyol egysges nyelv, ahogy az elismert spanyol dialektolgus s akadmikus, Manuel Alvar is emltette a Manual de dialectologa hispnica cm mvben:[16]
(spanyolul)
«No hay lingsta con un mnimo de solvencia que no lo repita hasta el agotamiento: no hay ms que un español»
|
(magyarul)
„Nincs olyan valamireval nyelvsz, aki ne ismteln a kimerlsig: spanyol nyelv csak egy van, nem tbb.”
|
– Manuel Alvar
|
A spanyol nyelvjrsok (dialectos) kztt – a legszlssgesebb esetektl eltekintve – a nagy tvolsgok ellenre sem nagyobbak a klnbsgek, mint a magyar nyelvjrsok kztt, ami lehetv teszi, hogy mind a kzel 400 milli anyanyelvi beszl megrtse egymst. Spanyolorszgban az elfogadott feloszts szerint szaki (septentrionales), valamint dli nyelvjrscsoportot (meridionales) klnbztetnek meg, mg az Amerikba vitt spanyol nyelv terleti vltozatai nagy mrtkben fggtek az egykori spanyol hdtk (Spanyolorszgon belli) fldrajzi szrmazstl. Mivel az els hdtk, akik a Kanri-szigetekre, majd az Antillkhoz rkeztek, Andalzibl szrmaztak, ez a spanyolorszgi nyelvjrs gyakorolta a legjelentsebb hatst, s adta az amerikai spanyol nyelvhasznlat alapjt. A hdtk ez utn tbb hullmban is rkeztek az jvilgba az orszg klnbz terleteirl (szakrl is), ami az ottani nyelvjrsok kialakulst az vszzadok sorn szintn jelentsen befolysolta. gy ma, tbbszri „nyelvjrsi kiegyenltdst” kveten inkbb az szaki nyelvvltozatokhoz llnak kzel Mexik, Peru, Ecuador, Bolvia s bels Kolumbia nyelvjrsai, mg a dliekhez a Kanri-szigetek, Kzp-Amerika s az Antillk, valamint – az elbb felsorolt terleteken kvl – Dl-Amerika nyelvhasznlata. A spanyolorszgi sztenderd nyelvhasznlat az szaki nyelvvltozatokon alapszik.
Spanyolorszg nyelvei s dialektusai
██ szaki kasztliai nyelvjrsok
██ Dli kasztliai nyelvjrsok
██ Asztriai–leni dialektusok
██ Aragniai dialektusok
|
██ Kataln nyelv
██ Galiciai nyelv
██ Baszk nyelv
██ Okcitn nyelv (arni)
|
CASTELLANO – egy nyelv neve
Andaluz – egy kasztliai nyelvjrs neve
ARAGONS – egy dialektus neve
A nyelvjrsok fleg kiejtsben s szkincsben (szinte minden orszgnak megvan a sajt szlengje, amelyet spanyolul a jerga ’zsargon’ vagy a modismo szval illetnek) klnbznek egymstl, az alaktani s mondattani eltrsek nem jelentsek. A legfontosabb klnbsgek a kt nyelvjrscsoport kztt a sziszeg hangok s bizonyos szkzi mssalhangzk (fleg a magnhangzk kztti -d-) ejtsben mutatkoznak. Mg az szaki nyelvjrsokban ezeket minden helyzetben „tisztn” kiejtik, addig a dliekben sztag s sz vgn sokszor elgyenglnek (azaz alig hallhat kzelthangg alakulnak) vagy kiesnek. Az egyik legszembetnbb sajtossga a dli nyelvjrsoknak a sz- s sztagvgi /s/ gyenge hehezett alakulsa, amely a legnpiesebb terleteken teljesen elnmulhat, azonban a mvelt kznyelvben s a mdiban trekednek az [s] teljes rtk kiejtsre.
Fontos klnbsg tovbb, hogy Spanyolorszg legnagyobb rszn az e vagy i eltt a c-vel, illetve a z-vel jellt hangot az s-tl megklnbztetik: az elbbi zngtlen interdentlis rshangknt [θ] realizldik (mint az angol think sz th-ja), mg a msik a magyar sz-hez ll kzelebb (szakon ersen palatalizlt ejtssel), mg dlen a nyugat-andalziai nagyvrosokban, a Kanri-szigeteken, valamint egsz Spanyol-Amerikban mindkettt egyformn ejtik a magyar sz-hez hasonl hangrtkkel; ezt a fajta nem megklnbztet kiejtst a spanyol szakirodalom seseo-nak nevezi.[17] Mindkt ejtsmd – a megklnbztet s a nem megklnbztet – egyarnt helyes s elfogadott.[18] Spanyolorszg legdlibb terletein, a npi nyelvhasznlatban l mg az n. ceceo-ejts is, amely szintn nem megklnbztet, csak itt az s is [θ]-knt realizldik. Ez utbbi kiejts tjnyelvi jelleg s beszlit sokig htrnyos megklnbztets rte; csak napjainkban kezdik elfogadni s a tbbi nyelvjrssal egyenrangan kezelni.[19]
A dli nyelvjrsok kztt az andalziai (el andaluz, l’andal) kln emltst rdemel Andalzia kulturlis jelentsge s zenei hagyomnyai miatt; e nyelvjrsnak nagyobb szerepe volt Latin-Amerika nyelvvltozatainak kialakulsban (bvebben lsd: A spanyol nyelv trtnete). A npies andalz nyelvhasznlatban a legtbb szvgi mssalhangzt nem ejtik, helyette az eltte lv magnhangz vltozik meg minsgileg vagy mennyisgileg (pldul cantar [kanˈtaː], cantas/canta [ˈkanta], cantan [ˈkantã], español [eʰpaˈɲoː] stb.), a mssalhangz eltti l hangot r-nek ejtik (el mundo [erˈmundo], alto [ˈarto] stb.), az s hangot csak sz(tag) elejn ejtik ki, mskor gyenge hehezett alakul, vagy egyltaln nem hangzik; szintn nem ejtik ki sok esetben a szkzi d hangot. Erre a nyelvjrsra pl sok kzp- s dl-amerikai spanyol nyelvvltozat is.
A dl-amerikai nyelvvltozatok kzl figyelmet rdemel az Argentnban s Uruguayban beszlt rioplatense nyelvjrs, amelynek jellegzetessge, hogy az y (magnhangz eltt) s az ll a sztenderd spanyol [ʝ], illetve [ʎ] helyett magyar ’zs’-nek [ʒ] vagy ’s’-nek [ʃ] hangzik.
A spanyol nyelvjrsok kztt a nyelvtani eltrsek szintn nem jelentsek. Az egyik legfontosabb klnbsg, hogy Spanyol-Amerikban a tbbes szm msodik szemly vosotros nvms s az ennek megfelel igealakok helyett a harmadik szemly ustedes (’nk, maguk’) hasznlatos a ’ti’ jelentsben is (pldul Spanyolorszgban vosotros cantis, szemben a latin-amerikai ustedes cantan alakkal). Ezen kvl Kzp- s Dl-Amerika nhny orszgban elterjedt egyes szm msodik szemlyben t helyett a rgies vos nvms hasznlata (a latin vos, ’ti’ alakbl), amelyhez (a kijelent md jelen idejben, valamint a felszlt md llt alakjban) kln igealak tartozik (rszletes lers a voseo szcikkben).
Terleti pldk
Pldaknt meghallgathat egy rvid idzet Antoine de Saint-Exupry: A kis herceg cm mbl anyanyelvi beszlktl, az albbi helyekrl:
Spanyolorszg |
szak- s Kzp-Amerika |
Dl-Amerika |
- Barcelona (Katalnia)
- Vigo (Galicia)
- Melilla (szak-Afrika)
|
- Mexik (Culiacn, Sinaloa)
- Guatemala (Guatemalavros)
- Kuba (Santiago de Cuba)
|
- Ecuador (Quito)
- Argentna (La Plata)
- Chile (Valparaso)
|
copyright (c) by: Mend.
forrs: wikipedia. |