A spanyol vagy kasztliai nyelv (spanyolul lengua española vagy castellana, illetve idioma español vagy castellano) az indoeurpai nyelvcsald itliai gn az jlatin nyelvek nyugati, kzelebbrl ibriai csoportjba tartozik.[3] A legtbb anyanyelvi beszlvel rendelkez jlatin nyelv, az sszes nyelv kzl pedig – klnbz becslsek alapjn – az els t kztt szerepel a vilgon (rszletesen lsd a vonatkoz szakaszt). A spanyol nyelv irodalom szintn rsze a nyugati mveltsgnek, s ezrt, tovbb az amerikai fldrsz gazdasgi jelentsge miatt sokan tanuljk ezt a nyelvet.[4]
A spanyol nyelv a Rmai Birodalom Hispania tartomnynak szaki kzps terletein beszlt latin nyelvjrsok folytatsa. A gyarmatostsok korban Amerikban is elterjedt, st, Afrikban s zsiban is fellelhetek anyanyelvi beszlk. A nyelv s a np neve (español, spanyol) – a provanszlon keresztl – a kzpkori latin Hispaniolus (’hispniai’) szbl szrmazik.[5] A spanyol kevsb tvolodott el a latintl, mint a francia, a klnbsg inkbb az olaszhoz hasonl;[4] ugyanakkor mssalhangzrendszerben, a tbbi jlatin nyelvhez kpest kialaktott nhny egyedi, jt vonst.
A spanyol – a nyelvterlet risi kiterjedse s a nagy tvolsgok ellenre – a szakemberek vlemnye szerint egysges s viszonylag homogn nyelv.
copyright (c) by: Mend.
forrs: wikipedia. |